Anne-Marie Snels Voorzitter

Een roerig jaar

We staan vlak voor de feestdagen, hét moment om even terug te blikken. 2015 startte op 7 januari slecht met een terroristische aanslag op Charley Hebdo. 2015 eindigt opnieuw slecht, in Parijs pleegde IS opnieuw terroristische aanslagen. Verbijsterd was ik vrijdagnacht 13 november aan de buis gekluisterd en volgde alle gruwelijke ontwikkelingen, boos en met afgrijzen. In België trad vanwege terreurdreiging alarmfase 4 in, de dreiging kwam nóg dichterbij. Premier Rutte verklaarde IS de oorlog en MinDef Hennis zei alle steun toe aan de Fransen. Opnieuw vroeg ik me af, met welke mensen en middelen gaat Nederland die “oorlog” voeren? Met een tot op het bot uitgekleed defensieapparaat?


We staan vlak voor de feestdagen, hét moment om even terug te blikken. 2015 startte op 7 januari slecht met een terroristische aanslag op Charley Hebdo. 2015 eindigt opnieuw slecht, in Parijs pleegde IS opnieuw terroristische aanslagen. Verbijsterd was ik vrijdagnacht 13 november aan de buis gekluisterd en volgde alle gruwelijke ontwikkelingen, boos en met afgrijzen. In België trad vanwege terreurdreiging alarmfase 4 in, de dreiging kwam nóg dichterbij. Premier Rutte verklaarde IS de oorlog en MinDef Hennis zei alle steun toe aan de Fransen. Opnieuw vroeg ik me af, met welke mensen en middelen gaat Nederland die “oorlog” voeren? Met een tot op het bot uitgekleed defensieapparaat?

Samenwerking is dé oplossing, zo roept men steeds. Dat klopt, IS kan alleen in internationaal verband door intensieve samenwerking verslagen worden. Maar elders in Europa is óók fors bezuinigd op defensieorganisaties. En van vele malen minder maak je niet zomaar even meer, ook niet door samenwerking. De roep om het defensiebudget te verhogen is helaas nog steeds niet verhoord. Terwijl het merendeel van de Nederlandse bevolking vindt dat er geld bij moet neemt de politiek geen daadkrachtige besluiten. Dit Kabinet wil wél 5 miljard investeren in lastenverlichting, maar investeren in defensie, ho maar.

Terugblik
De AFMP blikt op de pagina’s 8 tot en met 11 terug op het afgelopen jaar. Ook voor onze achterban was het een roerig jaar, onze leden keurden het eerste deelresultaat arbeidsvoorwaarden af. En het Loonakkoord waarover wij niet onderhandelden had evenmin de instemming van onze leden. Een loonsverhoging die dankzij het Kabinet voor een fors deel uit je eigen pensioen wordt betaald is immers allesbehalve fraai. Er zijn over 2015 ook positieve ontwikkelingen te melden, ik nodig u uit om die te lezen.

Het belang van Medezeggenschap
Medezeggenschap doe je er ‘niet even bij’, zéker niet als je bedrijfsonderdeel uitbesteedt dreigt te worden. In deze OpLinie een mooi verhaal over de ongelooflijke strijd die de MC Paresto de afgelopen jaren leverde om hun bedrijfsonderdeel ‘binnenboord te houden’. Ze werden daarbij ondersteund door de AFMP. Wat hebben die MC-collega’s een doorzettingsvermogen, chapeau! En het resultaat mag er zijn. Leesvoer voor iedereen die interesse heeft in de medezeggenschap, mét tips hoe je problemen aan kunt pakken.

Missies
Geïnspireerd door een lezing van het Veteraneninstituut over vrouwelijke veteranen leek het ons goed hier zelf ook aandacht aan te besteden. Er meldden zich een viertal leden die graag geïnterviewd wilden worden. Ervaren vrouwen missies anders? Lopen zij tegen dezelfde zaken aan als hun mannelijke collega’s? Hoe gaan zij om met het thuisfront? U mag zelf beoordelen of er meer overeenkomsten dan verschillen zijn tussen mannen en vrouwen op missie.

Pensioen-special
Ook in deze OpLinie staat ‘voor ieder wat wils’. Oproepen om actief te worden, bijvoorbeeld bij het Netwerk veteranen FNV of als kaderraadslid Post-actieven. Of onze laatste acties rond het AOW-gat. U hebt rond de feestdagen vast wel even tijd om de OpLinie open te slaan. Doet u dat vooral óók met de pensioenspecial die u vlak voor Kerst ontvangt. Want in heel uw leven, van jong tot oud(er), maakt u keuzes die van invloed zijn op uw pensioen. Want vroeg of laat ontmoet je iemand, met wie je je leven wilt delen. Of je koopt een huis. Er komen kinderen en je besluit minder te gaan werken. Of je relatie loopt stuk. Je begint met werken, verandert van baan, kiest voor een parttime of fulltime baan. Je kunt ook werkloos of arbeidsongeschikt worden. Al die zaken zijn van invloed op je pensioen. Realiseert u zich dat? Daarover gaat die pensioen-special, met mooie interviews met leden. Ik adviseer u de pensioen-special te lezen én te bewaren!

Mede namens mijn collega’s wens ik u fijne feestdagen. Op naar een goede samenwerking, met u, met de andere bonden én met de werkgever. Tot in 2016, hopelijk een vreedzamer jaar!

Hartelijke groet,
Anne-Marie Snels